Related Links
 
Learning resource cell
Programmes and
Syllabus
IB Diploma Programme
  A Level
  Brochure on A Level
 
 
   
     
   
 
home > Senior school events
Home Contact us sitemap
 

Annual Swimming Gala 2016

The Annual Swimming Gala for the year 2016-17 was held on Friday, 7th October 2016 at the Pransukhlal Mafatlal Hindu Bath, Charni Road.

A total no of 46 boys and 38 girls’ participated in the u/8, u/10, u/12, u/14, u/16 and Above16 age categories.

Students took part in the freestyle, breast stroke, back stroke and the butterfly stroke.

Overall Championship was won by Parth Sanghvi (boys) and Aeka Chatra (girls)

Individual Championship winners are mentioned below:

Age Category

Name
Under 8 Girls Gia Narang
Under 10 Girls Ishi Tantia
Under 10 Boys Saveer Solanki
Under 12 Girls Dia Parikh
Under 12 Boys Abhishek Jain
Under 14 Girls Aeka Chatra
Under 14 Boys Parth Sanghvi
Under 16 Girls Isha Radia
Under 16 Boys Aditya Kunte
Above 16 Girls Vedantini Bhogilal

Below are the winners in the various events and age categories:

Event no. Event Name Age Category First Place Second Place Third Place
1 25 Mts. Free Style Girls under 8 Gia Narang Enaya Golechha Samaira Kanodia
1 25 Mts. Free Style  Boys under 8 Hastiv Shangvi Daiwik Chowla Rivaan Dalal
1 50 Mts. Free Style Girls under 10 Rabhia Singh Ishi Tantia Asha Kaikini
1 50 Mts. Free Style Boys under 10 Saveer Solanki Ayaan Vora Nirvaan Zaveri
1 50 Mts. Free Style Girls under 12 Siya Tantia Dia Parikh Saumya Thakkar
1 50 Mts. Free Style Boys under 12 Abhishek Jain Zahan Merchant Aneesh Kumar
1 50 Mts. Free Style Girls under 14 Aeka Chatra Mayra Jasani Vedika Sharma
1 50 Mts. Free Style Boys under 14 Parth Sanghvi Tanmay Golechha Vibhav Singh
1 50 Mts. Free Style Girls under 16 Isha Radia Sachika Bhojani Jaanvi Gandhi
1 50 Mts. Free Style Boys under 16 Shi Jasani Aditya Kunte Ameya Parekh
1 50 Mts. Free Style Girls Above 16 Vedantini Bhogilal Urvi Binjrajka Aishani Chowdhury
1 25 Mts. Breast Stroke Girls under 8 Gia Narang Samaira Kanodia Enaya Golechha
1 50 Mts. Breast Stroke Girls under 10 Ishi Tantia Aanika Shah Rabhia Singh
1 50 Mts. Breast Stroke Boys under 10 Saveer Solanki Ayaan Vora Yashash Jain
1 50 Mts. Breast Stroke Girls under 12 Dia Parikh Saumya Thakkar Mahika Kanodia
1 50 Mts. Breast Stroke Boys under 12 Abhishek jain Aneesh Kumar Zahan Merchant
1 50 Mts. Breast Stroke Girls under 14 Aeka Chatra Ananya Saraf Mayra Jasani
1 50 Mts. Breast Stroke Boys under-14 Parth Sanghvi Vibhav Singh Prithu Photogragher
1 50 Mts. Breast Stroke Girls under 16 Ish Radia Jaanvi Gandhi Sneha Kumar
1 50 Mts. Breast Stroke Boys under-16 Aman Choksi Shiv Jasani Ameya Parekh
1 50 Mts. Breast Stroke Girls Above 16 Vedantini Bhogilal Urvi Binjrajka Aishani Chowdhury
1 50 Mts. Back Stroke Girls under-12 Saumya Thakker Dia Parekh Siya Tantiya
1 50 Mts. Back Stroke Boys under-12 Abhshek jain Aneesh Kumar Veer Kanani
1 50 Mts. Back Stroke Girls under 14 Aeka Chatra Vedika Sharma Ananya Saraf
1 50 Mts. Back Stroke Boys under-14 Parth Sanghvi Vibhav Singh Tanmay Golechha
1 50 Mts. Back Stroke Girls under 16 Isha Radia Sachika Bhojani Jaanvi Gandhi
1 50 Mts. Back Stroke Boys under-16 Aditya Kunte Ameya Parekh Deboshree Hore
1 50 Mts. Butterfly Stroke Girls under 14 Aeka Chatra Vedika Sharma Ananya Saraf
1 50 Mts. Butterfly Stroke Boys under-14 Parth Sanghvi Vibhav Singh Aneesh Kumar
1 50 Mts. Butterfly Stroke Girls under 16 Isha Radia Sneha kumar Jaanvi Gandhi
1 50 Mts. Butterfly Stroke Boys under-16 Ameya Parekh Aditya Kunte Deboshree Hore

Report by: Kimberly Miranda (Sports Team)